“Буду терпіти”

Жив колись в одному монастирі монах. П’ятеро монахів товаришували з ним, а один його недолюблював. І тоді вирішив він піти до іншого монастиря, щоб жити з усіма в мирі. Але в іншому монастирі вже двоє його не злюбили, а вісім стали йому товаришами. Тоді пішов він у третій монастир, але там вже п’ятеро були до нього недружелюбні. І там він не залишився.

Підходячи до четвертого монастиря, він став міркувати і зрозумів, що якщо так і буде шукати місце, де йому буде добре, він обійде всю землю, але швидше за все, так це місце і не знайде. Тоді монах вирішив, що треба просто перетерпіти всі несправедливості з боку оточуючих.

І, щоб не відступити від цього рішення, він написав собі записку: «Ти вийшов з декількох монастирів, не стерпівши поганого ставлення. Тут буде важче, ніж у тих монастирях. Згадай все, що спонукало тебе йти, все це ти знайдеш і тут. Чи будеш терпіти?»

І далі відповідь:

«В ім’я Ісуса Христа, Сина Божого, буду терпіти».

Потім він склав записку і заховав її у себе за пазухою, після чого, помолившись, увійшов в монастир.

Через деякий час він відчув неприязнь з боку оточуючих і дуже засмутився. Але, прочитавши записку: «В ім’я Ісуса Христа, Сина Божого, буду терпіти», – відразу втішився. Але невидимий ворог був обурений таким смиренням і терпінням і став нашіптувати іншим монахам, щоб вони дізналися, що ж він таке читає, що його втішає. І вони почали говорити один одному: «Чарівник, він читає закляття». Тоді вони пішли до ігумена і сказали: «Ми не можемо жити пліч-о-пліч з чаклуном. У нього за пазухою закляття. Якщо ти залишиш його в монастирі, то ми підемо ».

Ігумен же був мудрим і благочестивим. Він бачив смиренність і лагідність нового інока і зрозумів, що браття виступають проти нього із заздрості, на яку спокусив їх ворог людського роду. У відповідь він сказав: «Підіть, помоліться, і я теж буду молитися, а по закінченні трьох днів я дам вам відповідь». Сам же, коли осуджений монах спав, підійшов до нього, вийняв записку і прочитав, після чого повернув її на своє місце.

Коли минуло три дні, прийшли до ігумена ченці і запитали: «Як ти збираєшся вчинити з цим чаклуном?» У відповідь він сказав: «Приведіть його». Коли інок прийшов, ігумен сказав йому: «Навіщо ти спокушаєш оточуючих?» Чернець відповідав: «Згрішив, пробачте і помоліться за мене». Ігумен, звернувшись до монахів, які осудили цього інока, запитав: «У чому ви скаржилися на нього? Що він зробив? » Вони відповідали: «Він чарівник, у нього за пазухою чаклунство». Ігумен сказав іноку: «Покажи твоє чаклунство». Він же відповідав: «Я згрішив, прости мене».

Ігумен сказав на це: «Візьміть у нього його чаклунство». Чернець не давав свого листа, але це зробили силою і вийняли записку. Ігумен віддав її диякону і звелів прочитати вголос всім, кажучи: «Так посоромиться диявол, навчаючий людей чаклунства». Коли ж прочитали: «В ім’я Ісуса Христа, Сина Божого, буду терпіти», – то ченцям стало соромно. Вони вклонилися ігумену до землі, кажучи: «Ми згрішили, прости нас». Він у відповідь сказав їм: «Що вибачаєтеся переді мною? Вклоніться Богу і в ноги цьому іноку ». А виправданому монаху сказав: «Помолися за них, щоб їм прощений був гріх».